Ayvalık’ta Hava Kirliliği

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, her yıl kış aylarında özellikle hava karardıktan sonra ortaya çıkan bacalardan çıkan yoğun dumanların oluşturduğu boğucu sis bu yılda kendini göstermeye başladı.

Ayvalık’ta kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte; odun kömür sobası ile kalorifer kullanımının yoğun olduğu bölgelerle, kentin dar arka sokaklarının yanı sıra Cumhuriyet Meydanı ve 06 mevkiinde etkili olduğu gözlenen yoğun bir is bulutuyla dolan cadde ve sokaklarda kendini gösteren hava kirliliği nedeniyle bu bölgelerde yaşayan vatandaşların sıkıntılı anlar yaşadıklarını belirtmeleri dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Ayvalık Kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca dağıtılan düşük kalitedeki kömürler nedeniyle meydana geldiği iddia edilen yoğun hava kirliliğinin bu yıl henüz Ayvalık SYDV tarafından kömür dağıtımının yeni yeni yapılmaya başlamasına rağmen ortaya çıkmış olması ise kafaları karıştırıyor. İlçede özellikle havanın kararmaya başladığı akşam saatlerinde kendini gösteren yoğun hava kirliliği nedeniyle ev hanımlarının balkonlara kuruması için serdikleri çamaşırların yoğun dumandan is koktuğunu ve yeniden yıkamak zorunda kaldıklarını belirtmeleri dikkatlerden kaçmıyor.

Bazı vatandaşların ise; Türkiye’nin dört bir yanından astım hastalarının rahat nefes alabilmek için gelip yerleştiği ilçelerden biri olan Ayvalık’ta kış aylarındaki yoğun hava kirliliğinden şikayetçi olduklarını kaydetmeleri dikkat çekiyor.

VATANDAŞLAR DENETİMLERİN ARTTIRILMASINI İSTİYOR

Düşük kalorili kömürler nedeniyle ilçede akşam saatlerinde nefes alabilmenin neredeyse imkansız hale geldiğini belirten bazı vatandaşlar ise; “Kalitesiz bilinçsizce tüketilen kömür ve benzeri yakıt Ayvalık’ın büyük şehirler gibi kirlenmesine yol açıyor. Böylesi bir durumda turizm merkezi bir ilçeye yakışmıyor. Çünkü havadaki kirlilik değerleri insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Astım ve benzeri alerjik sorunları bulunan hastalarımız, akşam saatlerinde baş gösteren kirli havayı solumamak için evlerinden dışarı çıkmıyor. Yetkililerimizin ilçede satışa sunulan kömür ve benzeri yakıtları sıkı bir denetim altına almalarını istiyoruz” diye konuştukları gözleniyor.

SORUN HER KIŞ KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Ayvalık’a sadece temiz havası için gelip yerleşen başta astım olmak üzere üst solunum yolları sorunu yaşayan vatandaşların ilçede hava kirliliği ölçümünün bir an önce yapılmasının yanında kullanılan yakıtlarında denetlenmesini istedikleri kaydediliyor. Soba dumanıyla tüten bacalar, çatılarda olması gerekirken binaların yan duvarlarından çıkıyor. Standartlara ve sağlığa zararlı bu uygulamaların yoğunluğu dikkat çekiyor. Ayvalık sokakları, akşam karanlığı ile birlikte bacalardan çıkan dumanla yürünmez hale geliyor. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ilçede gezici istasyonlarla ölçüm, Kaymakamlık ve Belediyenin talepleri doğrultusunda gerçekleştirilebiliyor.

Havadaki kükürtdioksit ve asılı partiküler madde konsantrasyonları ile araç egzozlarından çıkan azot oksitler ve karbon monoksit konsantrasyonlarının 6 aylık iki periyot halinde yapılması gerekiyor. Kirliliğe karşı alınacak tedbirler ve konuyla ilgili yapılacak araştırmalara yön vermek üzere yapılması gereken ölçümler için ilçede yerel bir denetim ekibinin oluşturulmasının yanı sıra vatandaşların kullandıkları kömür kalitesinde titiz olmaları gerekiyor. Yetkililer, nemlilik, sıcaklık, hava hareketleri gibi meteorolojik olaylar ve topografik özelliklerle de doğrudan ilişkili kirliliğin, kirletici parametrelerin kaynağında kontrolü ve uygulanan kontrol tedbirlerinin sıkı bir şekilde takip edilmesiyle azaltılabileceğini belirtiyor. – BALIKESİR

göksel

Dikili Haber Editörü

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.