Dahi Rus Balet’in Belgeseli Dikili’de çekilecek

Dünyanın dahi baleti Rus asıllı Rudolf Nureyev’in hiç bilinmeyen Türkiye tutkusu ilk kez bir belgeselle gün ışığına çıkarılıyor.

Dünyanın ünlü baletlerinden Rudolf Nureyev, memleketi Şanlıurfa’ya olan özlemini gidermek için ölene kadar senede 4 kez Türkiye’ye geldi. Ünlü baletin Türkiye tutkusu, en yakın dostu Yasemin Pirinçcioğlu’nun anılarından yola çıkarak “Düşlerinin Adası” adlı bir belgeselle ilk kez gün ışığına çıkarılıyor. Yapımcılığını Moskova Film Festivali Program Koordinatörü ve Kinoglaz Yapım Şirketinin sahibi Evgenia Tirdatova ile Türk ortağı Medyaton-Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun üstlendiği belgeselin yönetmenliğini Evgenia Tirdatova ve Orhan Tekeoğlu yapıyor.
Belgeselde, 1961 yılında Sovyetler Birliği’nden kaçarak Fransa’ya sığınan Tatar kökenli dahi balet Rudolf Nureyev’in, 1980’li yılların ortalarından itibaren dünya ve Türk basınından kaçarak 10 yıl boyunca yılda 4 kez Türkiye’ye gelerek, ülkesine, doğduğu yer olan Urfa’ya ve ailesine olan özlemini dindirmeye çalıştığı anlatılacak. Belgesel, Nureyev’in Türkiye’deki en yakın dostu VIP Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Pirinçcioğlu’nun anılarından yola çıkarak hazırlandı. Belgesel için, Türkiye’deki yakın dostları Yasemin Pirinçcioğlu, ünlü mimar Zeynep ve Metin Fadıllıoğlu, Zihni Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Güneri, balerin Hülya Aksular, balerin Nilay Yeşiltepe, Nureyev’in oyunlarının kareografisini hazırlayan Ezio Frigerio ve Franka Frigerio ile röportajlar yapıldı. Oyuncu Tevfik Erman Kutlu da belgeselde gizemli bir rol üstlendi.
Yasemin Pirinçcioğlu’nun anlatıcı rolünü üstlendiği belgeselin çekimleri, İstanbul’dan sonra Fethiye, Gemiler Adası ve Dikili’de devam edecek.


Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rudolf Nureyev Kimdir?
Rudolf Hamit oğlu Nuriyev (Tatarca: Rudolf Xämät ulı Nuriev, Rusça: Рудольф Хаметович Нуриев, 17 Mart 1938 – 6 Ocak 1993), SSCB’li balet (1961’de iltica etti ve 1982’de Avusturya vatandaşı oldu).

Uzun sıçramaları ve hızlı dönüşleri Vaclav Nijinski’nin efsaneleşmiş gösterilerine benzetilmiş, SSCB’den ayrılmasından sonra Margot Fonteyn’in gözde partneri ve büyüklü küçüklü birçok bale topluluğunun konuk sanatçısı olarak ünlenmiştir. Tatar asıllıdır.

Bale çalışmalarına 11 yaşında başladı. 17 yaşında girdiği Leningrad Koreografi Okulunda çok başarılı bir öğrenci oldu. Komsomola (Genç Komünistler Birliği) girmeyi reddetti. 1958’deki mezuniyetinden sonra Leningrad Kirov Balesi’nde solocu oldu ve bu balenin gezici topluluğunda başrollere çıktı. Haziran 1961’de Kirov Balesi ile birlikte Paris’e gittiğinde Fransa’dan sığınma hakkı istedi. SSCB’yi terk ettikten sonra, ilk kez ABD’de seyirci karşısına çıktı. Aynı yıl sürekli konuk sanatçı olarak Londra’da İngiliz Kraliyet Balesi’ne katıldı.

Nureyev Giselle ‘deki Albrecht, Marguerite and Armand ‘daki Armand ve Kuğu Gölü ndeki Prens Siegfried gibi rollerle Margot Fonteyn’e eşlik etti. Koreograf olarak erkek dansçıyı öne çıkaran bir Kuğu Gölü düzenlemesi yaptı. 1977’de Londra Festival Balesinin sahnelediği Prokofiev’in Romeo ve Juliette ‘inin ve 1978’de Paris Opera Balesinin sahnelediği Manfred in koreografisini yaptı. 1980’de Berlin Balesi için Fındıkkıran ı sahneye koydu. Ertesi yıl La Scala’da sahnelediği Kuğu Gölü düzenlemesinde Lady Capulet rolünü Dame Margot Fonteyn üstlendi.

Yeteneklerini modern repertuvarlarda da gösteren Nureyev, Martha Grahamın, Murray Louisin ve Paul Taylorın yapıtlarında dans etti. 1975’te Martha Graham’ın onun için yarattığı Lucifer (iblis) rolünde, 1978’de de Murray Louis’in onun için yaptığı koreografiyle ABD’de ilk kez sahnelenen Canarsie Venus ve Vivace ‘de sahneye çıktı.

Nureyev 1973’te Robert Helpmannla birlikte Don Quijoteden (Don Kişot) uyarlanan bir bale filmini yönetti. 1977’de Valentino filmiyle sinemada ilk oyunculuk denemesini yaptı.

1982’de Avusturya uyruğuna geçen Nureyev, 1983-89 arasında Paris Opera Balesi’nin dans yönetmenliğini yaptı. Kasım 1989’da, Batı’ya sığındığından beri ilk kez SSCB’de, Kirov Balesi’yle dans etti. Nureyev yıllarca mücadele ettiği AIDS hastalığının yol açtığı kalp yetmezliği sonucu Paris’te öldü. Ölümünden birkaç ay önce kendisine Legion d’honneur nişanı verildi.
Kaynak: İHA

göksel

Dikili Haber Editörü

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.