Dikili

Temiz denizi, şifalı kaplıcaları ve ulaşım kolaylığıyla tercih edilen Ege kıyısı Dikili.

Bir İzmir ilçesi olan Dikili, Ege Denizi kıyısında Midilli Adası’nın tam karşısında, Ayvalık, Bergama ve Aliağa ile komşu bir tatil beldesidir.
MÖ 4000li yıllara kadar uzanan tarihinde Dikili toprakları Akalar, Lidyalılar, İranlılar, Frigler, Mysialılar, Romalılar, Bergamalılar, Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılara vatan olmuştur. Bergamalı Karaosmanoğlu’nun bölgede dikmelik (zeytinlik) yetiştirmesi ile önceleri Dikmelik olan ismiyle Dikili, 1860’da Bergama’ya bağlı bir bucak, 1923’da belediyelik, 1928’de ise İzmir’in bir ilçesi olmuştur.

Yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağışlı geçtiği tipik Akdeniz-Ege İkliminin hüküm sürdüğü Dikili’de halk geçimini tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizmden sağlar.

Dikili’de neler mi yapılır, bir bakalım; ılık ve temiz denizinde yüzebilir, uzuuun kum plajlarında güneş banyosu yapabilir, yaz sıcaklarında imdada yetişen imbatın etkisiyle serin serin yazın keyfini çıkarabilir, romatizma, kireçlenme, güneş yanıkları, mide, böbrek gibi rahatsızlıklara iyi gelen kaplıcalarından ve kalp, damar sertliği, tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilen çamur banyosundan yararlanabilirsiniz.

Tarihi yerleri, botanik bahçesini, mağaraları, gölleri, kaleleri ve şirin köylerini ziyaret edebilir, yeteneğe ve ekipmana sahipseniz sörf yapabilir, deniz altına dalıp Dikili’nin deniz altı güzelliklerinin seyrine doyabilir, gündüzleri çay bahçeleri, beach clup ve cafelerde keyifle vakit geçirebilir, geceleri sabahlara kadar gönlünüzce eğlenebileceğiniz barlara gidebilir, Ege’nin enfes balıklarının ve mezelerinin tadına bakabilir, kırmızı ve lacivert renklerin hakim olduğu, geometrik desenli, el dokuması Yağlıbedir halılarından satın alabilir, buralara kadar gelmişken vaktiniz de varsa Dikili’ye 24 km uzaklıktaki Bergama Antik Kentini ziyaret edebilir, büyükşehirlerde pek imkan bulamayacağınız bisiklet turlarını burada gerçekleştirebilir, imbat eşliğinde güneşin batışını seyredebilirsiniz Dikili’de.

İzmir’in 118 km kuzeyinde yer alan Dikili’ye İzmir-Çanakkale güzergahında yaklaşık 100 km ilerledikten sonra Dikili tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz. Büyükşehirlerden düzenli otobüs seferleri düzenlenen Dikili’den İzmir 118 km, Ankara 585 km, İstanbul 606 km, Çanakkale 156 km, Manisa 124 km, Balıkesir 156 km, Ayvalık 42 km ve Bergama 24 km uzaklıktadır.

Tatilinizi denizi, kaplıcaları, tarihi ve doğa güzellikleriyle meşhur Dikili’de geçirmek isterseniz Dikili Otel Fiyatlarını inceleyip, biran önce Dikili Otel Rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederim. Kesenize ve kafanıza uyan Dikili Apart Otellerinden birinde, bir Dikili Butik Otelinde, bir Dikili Pansiyonunda veya bir Dikili Otelinde geçirebilirsiniz tatilinizi.

Dikili Konumu: Bir İzmir ilçesi olan Dikili, Ege kıyısında Midilli Adası’nın tam karşısında, Ayvalık, Bergama ve Aliağa ile komşu bir tatil beldesidir.

Dikili Genel Nüfusu: Dikili’nin 30000 olan nüfusu yaz aylarında 100000leri bulmaktadır.

Dikili İklimi: Tipik Akdeniz-Ege İkliminin hüküm sürdüğü Dikili’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer.

Dikili Geçim Kaynakları: Dikili halkı geçimini tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizmden sağlamaktadır.

Dikili Görülmesi Gereken Yerler:
Aterneus ve Pitane Antik Kent Kalıntıları,
Aterna Tepesi,
Botanik Bahçesi,
Aya Nikola Manastırı,
Merdivenli ve Denizköy’de bulunan krater gölleri ve mağaralar,
Madra Çayı,
Çağlan Deresi,
Çamlık,
Çamur Ilıcası,
Çandarlı Kalesi,
Geyikli Dede Türbesi,
Hatipler Kalesi,
Zeytindalı Kaplıcası,
Nebiler Ilıcası,
Bademli Deniz Ilıcası,
Kocaoba Ilıcası,
Kaynarca,
Karagöl,
Koca Osman Yıkığı,
Nebiler Çağlayanı,
Nebiler Yol Köprü Mağarası,
Nekropol,
Taş Sütunlar,
Yahşibey Kalesi,
Yalınayak Dede Türbesi.

Dikili’de Muhakkak Yapılması Gerekenler: Ilık ve temiz denizinde yüzebilir, uzuuun kum plajlarında güneş banyosu yapabilir, yaz sıcaklarında imdada yetişen imbatın etkisiyle serin serin yazın keyfini çıkarabilir,

Romatizma, kireçlenme, güneş yanıkları, mide, böbrek gibi rahatsızlıklara iyi gelen kaplıcalarından ve kalp, damar sertliği, tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilen çamur banyosundan yararlanabilir,
Tarihi yerleri, botanik bahçesini, mağaraları, gölleri, kaleleri ve şirin köylerini ziyaret edebilir,
Yeteneğe ve ekipmana sahipseniz sörf yapabilir, deniz altına dalıp Dikili’nin deniz altı güzelliklerinin seyrine doyabilir,
Gündüzleri çay bahçeleri, beach clup ve cafelerde keyifle vakit geçirebilir, geceleri sabahlara kadar gönlünüzce eğlenebileceğiniz barlara gidebilir,
Ege’nin enfes balıklarının ve mezelerinin tadına bakabilir,
Kırmızı ve lacivert renklerin hakim olduğu, geometrik desenli, el dokuması Yağlıbedir halılarından satın alabilir,
Buralara kadar gelmişken vaktiniz de varsa Dikili’ye 24 km uzaklıktaki Bergama Antik Kentini ziyaret edebilir,
Büyükşehirlerde pek imkan bulamayacağınız bisiklet turlarını burada gerçekleştirebilir,
İmbatın eşliğinde güneşin batışını seyredebilirsiniz Dikili’de.
Dikili Tarihi Yerler:
Aterneus ve Pitane Antik Kent Kalıntıları,
Aya Nikola Manastırı,
Çandarlı Kalesi,
Geyikli Dede Türbesi,
Hatipler Kalesi,
Koca Osman Yıkığı,
Nekropol,
Taş Sütunlar,
Yahşibey Kalesi,
Yalınayak Dede Türbesi.

Dikili Yemek Kültürü: Dikili’de Ege’nin cömertçe sunduğu balık çeşitlerini, Ege mutfağının olmazsa olmazı zeytinyağlılarını afiyetle yiyebilirsiniz. Tercihiniz balık değilse ızgara, kebap ve pide gibi farklı alternatifler de mevcut Dikili’de.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.