Dikili’ye Mülteci Kampı Yapılacak mı? Vali Toprak’tan ilk açıklama

NATO gemileri Ege sularında göreve başladı. Ancak Ege’de hava durumunun da yazı aratmaması nedeniyle geçişler hız kesmedi. Şubat’ta Türkiye kıyılarından Yunanistan’a geçen mülteci sayısı 55 bin 222’ye ulaştı. Böylece 2016’nın ilk iki ayında Yunanistan’a deniz yoluyla ulaşan mülteci sayısı 122 bin 637 oldu. Gözler Türkiye ile AB’nin yaptığı anlaşma sonrası Avrupa’dan göçmenleri Türkiye’ye geri gönderme sürecinin nasıl işleyeceği üzerindeyken Hürriyet, “Geri Kabul Merkezi” yapılması planlanan yerle ilgili ipucuna ulaştı. Adres Dikili’ye bağlı Çandarlı. Ancak merkezin mültecilerin en çok tercih ettiği kaçış noktalarından biri ve ayrıca turistik bir ilçe olan Dikili’ye yapılma planları ilçede tepkiye de neden oldu.

İsmini açıklamak istemeyen yetkililer Dikili’ye bağlı Çandarlı Demirtaş köyündeki dev ormanlık alanın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne gizli tahsisle devredildiğini onayladı. Bölgenin geri kabul edilen göçmenleri Midilli’den giriş yapar yapmaz en yakın mesafe olduğu için düşünüldüğü belirtildi.

Vali Toprak açıklamasında, Dikili Demirtaş Köyü’nde mülteci kampı kurulacağı iddialarını yanıtladı. Toprak, “Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil… Kamp falan olmayacak. Sadece spor salonlarında dağınık halde bulunan mültecilerin işlemleri yapılırken daha düzgün ortam sağlayabilir miyiz diye düşündük” dedi.

Konunun yeniden gündeme gelmesinin ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak açıklama yaptı. Toprak, “Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Dikili’ye kamp ya da barınma merkezi kurulmayacak. Böyle bir şey yok. Eğer bu konuda çalışma yapılmış olsaydı zaten bizim bilgimiz dahilinde olurdu. Dikili, son günlerde mültecilerle yeniden gündeme geldi. Orada spor salonlarının kapasiteleri düşük… Kullandığımız 250 kişilik bir salon var. Bazı zamanlar 500 kişi barınmak zorunda kalıyor. Yeni bir salonun daha kullanılmasını istedim. Çünkü bir iki günde binin üzerinde kişiyi oraya getiriyorsunuz. Ayrıca ilçede emniyet ve jandarmanın sahil güvenlik tarafından getirilen mültecilerin işlemini yapacağı bir yer yok. Böyle bir yere ihtiyaç var. Yetkili arkadaşla konuyu konuşurken ‘prefabrik de olsa işlemler için yer yapsak nasıl olur’ sorusu geldi. Zaten mültecilerin evrak işlemleri, sağlık taraması ve kayıtları söz konusu… Biz sadece bunları yapıyoruz. Sadece bunların yapılması için uygun koşulları sağlamaya çalışıyoruz. Aynı durumu Çeşme’de de yaşıyoruz. Yakalanan mültecileri limana, gemilerin olduğu soğuk duvarların bulunduğu yerde toplamak zorunda kalıyoruz. Onlar da günlük yeme içme ve karınlarını doyurma gibi küçük ihtiyaçlarını sağlıklı ortamda gidersinler istiyoruz. Bundan önce de söyledim. Kesinlikle bir kamp ya da barınma merkezi söz konusu değil. İzmir’de bir kamp kurulmayacağını konu ilk gündeme geldiği dönemlerde de ifade etmiştim. Meselenin aslı budur” diye konuştu.

Dikili ilçesine mülteci geri kabul merkezi yapılacağı iddialarına Dikili’den de tepki geldi. Dikili Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Tosun, böyle bir girişimin düşüncesini bile reddettiklerini ifade etti.

Tosun olası bir mülteci geri kabul kampı kurulması sonrasında ilçenin geleceğine, turizm değerlerine ve huzuruna dair olumsuzlukların yaşanabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Son iki yılın verilerini incelediğimizde kentimiz güneşiyle, deniziyle ve kumsallarıyla olduğu kadar doğasıyla, tarihiyle, kültürel yapısıyla yılın her ayında turizm potansiyeli yüksek bir kenttir. Maalesef son dönemde Midilli Adası’na yasa dışı geçişlerde yaşanan mülteci ölümlerinden dolayı ilçemiz çok zor süreçler yaşanmıştı. Şimdi de böyle kampın yapılma fikri bile ilçemiz için büyük bir kaosa meydan verecektir. Eğer iddialar doğru ise bu kampın Dikili’ye yapılması plansızlıktır. Geleceği görmemezliktir, kentimize, bölgemize ve bizlerin emeklerine ihanettir. Çünkü bugüne kadar ülkemizde kamp yapılan bölgelerdeki güvenlikle ilgili sorunlar, salgın hastalıklar ve denetimsizlikler ortadayken ayrıca mültecilerle ilgili yapılan her projenin sonunda acıların yaşanmışken, adı sevgiyle özdeşleşen ve huzurun kenti olan Dikili’de böyle bir kampın yapılması akla, fikre ve insanlığa aykırıdır. Bunun adı düpedüz Dikili’ye ihanettir, Dikili’yi en az 30 yıl geriye götürmektedir. Bir yandan Çandarlı’ya Avrupa’nın sayılı limanını yapıyorum diyeceksin, bir yandan burada ilçenin huzur ve sükûnunu bozacak çağ dışı bir icraata yelken açacaksın. Olmaz, olamaz, bu maceradan en kısa zamanda geri dönülmeli. Dikili halkı asla böyle bir olumsuzluğu, kötülüğü, ihaneti hak etmiyor.”

göksel

Dikili Haber Editörü

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.