İzmir’de 971 Kaçak Göçmen ve 24 Organizatör Yakalandı

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Dikili, Menemen ve Çeşme ilçelerinde sabah saatlerinde düzenlediği operasyonlarda, göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 24 zanlı ve 971 kaçak göçmeni yakaladı.

Dikili ilçesi Bademli Mahallesi’nde devriye görevi yapan jandarma ekipleri tarafından, Pista Plajı’nda bulunan iki koyda 12 bot ve motorla denize açılmak üzere olan 595 kaçak göçmen kurtarıldı. Operasyonda, 12 adet bot ve motora el koyuldu. İl Jandarma Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı ekipleri tarafından Hayıtlı Koyu’nda yapılan operasyonda, 150 kaçak göçmen yakalandı. Menemen ilçesindeki yol kontrolünde, 145 göçmeni Dikili istikametine götüren beş şüpheli yakalandı, be arabaya el koyuldu. Çeşme ilçesinde de sahile açılmak isteyen 81 göçmen kurtarıldı. Operasyonda 4 araba, 1 bot ve 1 motor ele geçirildi, 6 şüpheli yakalandı. Dikili ilçesi Çandarlı Mahallesi’nde ise 40 kaçak göçmen yakalandı.

Jandarma ekipleri, kaçak göçmenlerle ilgilenerek gıda yardımında bulundu. Gün içindeki operasyonlarda toplam 24 göçmen kaçakçılığı zanlısı gözaltına alındı, 971 kaçak göçmeni kurtarıldı. Ekiplerin, kıyıları 24 saat denetim altında tutacağını bildirildi.

24 İNSAN TACİRİ GÖZALTINDA

Dikili’nin yanı sıra Menemen ve Çeşme ilçelerinde de, sabaha karşı jandarma denetimlerde bulundu. Bu denetimler sonrasında Yunan adalarına gitmeyi planlayan toplam 971 mülteci ölüm yolculuğundan kurtarıldı. Üç ilçedeki operasyonlarda kaçak geçişlere aracılık yaptıkları saptanan 24 insan taciri de gözaltına alındı.

JANDARMADAN YARDIM

Mültecilerin ölüm yolculuğundan kurtarılmalarından ardından onları ilk yardımı da jandarma ekipleri yaptı. Küçük çocuklar başta olmak üzere soğuk havadan etkilenenlerini ısınmaları sağlandı. Ayrıca gıda yardımında bulunuldu. 24 kişinin adliyeye gönderileceği, 971 mültecinin de, çeşitli illerdeki kamplara yerleştirilmelerinin planlandığı açıklandı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.