HAVA DURUMU
hava durumu

IZMIR17°CÇok bulutlu

23 Aralık 2012, 18:25 - Hoşgeldiniz - Sitemizde Toplam 65 kategori, 11566 yazı bulunmaktadır

SON DAKİKA

Kalın bağırsak kanseri nedenleri

Kanser çeşitleri arasında bulunan kalın bağırsak kanserinin en önemli belirtisi dışkıyla b...

23 Aralık 2012
368 kez görüntülendi

Ana Sayfa » Haber » Sağlık » Kalın bağırsak kanseri nedenleri

Kalın bağırsak kanseri nedenleri
Kanser çeşitleri arasında bulunan kalın bağırsak kanserinin en önemli belirtisi dışkıyla birlikte kan gelmesi olduğu gibi, bazı durumlarda kalın bağırsak kanseri hiçbir belirti vermeden sinsice de ilerleyebiliyor. Kalın bağırsak kanserine karşı kendimizi korumak ve bu hastalığın erken evrelerde fark edilip tedavisinin yapılması için uzmanlar düzenli kontrolden geçilmesini önermektedir. Peki ama kalın bağırsak kanseri nasıl oluşur? Kalın bağırsak kanserine yol açan sebepler nelerdir? İşte kalın bağırsak kanserinin nedenleri.

Kalın bağırsak kanseri neden olur?

Kalın bağırsak kanserinin görülmesinde polipler büyük rol oynamaktadır. Poliplerin endoskopik olarak çıkartılması sonucu kalın bağırsak kanseri önlenmiş olacağı için, bu hastalığı erken dönemlerde fark etmek oldukça mühimdir. Poliplerin yanı sıra genetik faktörlerinde kalın bağırsak kanserinin görülmesinde rolü bulunmaktadır. Ailesinde kalın bağırsak kanseri olanların yakalanma riski oldukça fazladır.

Kalın bağırsak kanserine sağlıksız beslenmede sebep olmaktadır. Bilhassa da, kırmızı et, yağlı yiyecekler, sebze ve meyveden yoksun bir beslenme kolon kanseri riski taşımaktadır. Bu sebeple uzmanlar bol sebze yemekleri tüketmeyi, gün içinde ara öğünlerde meyve yenmesini ve yağsız gıdaların tüketimine ağırlık verilmesini öneriyorlar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Dikili Haber Kent Portalı

Dikili

Bergama

Çandarlı